Wiemy, gdzie Polacy spędzą Sylwestra i ile pieniędzy przeznaczą na zabawę

  • 29.12.2021, 10:51 (aktualizacja 29.12.2021, 11:24)
  • News4Media
Wiemy, gdzie Polacy spędzą Sylwestra i ile pieniędzy przeznaczą na zabawę iStock
Choć tegoroczne ograniczenia przewidziane na noc sylwestrową są o wiele mniej restrykcyjne niż przed rokiem, większość Polaków planuje wejść w nowy rok w zaciszu własnego domu. Z tej okazji wydamy również o wiele mniej pieniędzy niż w latach ubiegłych.

Jak Polacy planują spędzić noc sylwestrową?

Firma badawcza Quality Watch przeprowadziła na zlecenie rejestru dłużników BIG InfoMonitor sondaż, którego celem było wyłonienie planów Polaków w związku ze zbliżającą się nocą sylwestrową. Choć rząd zrobił wyjątek i pozwolił na zabawy taneczne z maksymalnym obłożeniem 30 proc. na lokal, wielu z nas zdecydowało się spędzić ten wyjątkowy wieczór we własnym domu, tylko z najbliższymi. Tak zadeklarowało 61 proc. uczestników ankiety. Kolejnych 10 proc. respondentów planuje zaprosić gości i urządzić imprezę do 5 osób.

6 proc. ankietowanych wybiera się na „domówkę” do 5 osób u znajomych, z kolei 5 proc. z nich zaprosi więcej niż 5 osób do własnego mieszkania. Po 3 proc. pytanych odpowiedziało, że w Sylwestra pracuje lub skorzysta z wypoczynku wyjazdowego na terenie Polski. Pozostali badani wybierają się za granicę; na imprezę organizowaną w lokalu lub pod gołym niebem, lub spędzą ten wieczór „inaczej”.

Mniej wydatków i kłopotów finansowych

„Średnio Polacy planują wydatki w wysokości 186 zł, czyli o 26 zł niższe niż przed rokiem i aż o 121 zł niższe niż w 2019r.” – opisuje BIG InfoMonitor.

Największa część respondentów (40 proc.) wskazała, że sylwestrowe wydatki będą w tym roku niższe niż 100 zł. Kolejnych 21 proc. badanych przeznaczy na ten cel od 101 do 200 zł. 17 proc. ankietowanych nie zamierza robić żadnych zakupów. 10-procentowa grupa badanych chce zmieścić swoje wydatki w przedziale 201-300 zł, zaś 8 proc. uczestników badania w pomiędzy 301 a 500 zł. Tylko 4 proc. uczestników badania wyda ponad 500 zł.

„Pandemia kolejny rok przełożyła się na to jak gospodarujemy pieniędzmi w ostatnich miesiącach roku. Ten trudny zwykle dla wielu osób czas, w którym kumulują się zakupy na wyprzedażach, organizacja świąt Bożego Narodzenia i sylwestrowa zabawa znów wygląda nieco inaczej. Choć nadal stanowi wyzwanie dla portfela, to ostatecznie, ze względu na mniej pokus i bardziej powściągliwe wydawanie, nie wpędza w tarapaty na taką skalę jak wcześniej” – wyjaśnia ekspert BIG InfoMonitor Halina Kochańska.

 

News4Media

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe