Gigantyczny pożar. Płonie Biebrzański Park Narodowy

  • 22.04.2020, 23:24
  • Źródło: gazeta.pl, dorzeczy.pl, polsatnews.pl
Gigantyczny pożar. Płonie Biebrzański Park Narodowy expresslubelski.pl Biebrzański Park Narodowy
Płonie największy park narodowy w Polsce. „Zarządziłem na dzisiaj odprawę służb i podjąłem decyzję o przekazaniu dodatkowych środków na ratowanie Biebrzańskiego Parku Narodowego z rezerwy budżetowej” – poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Tak dużego pożaru jak obecny nie odnotowano na tym terenie od kilkunastu lat. Ma na to niewątpliwie wpływ historyczna susza, jaka dotyka właśnie całego kraju. Sytuacja jest dramatyczna. „Polscy strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i druhowie z OSP, leśnicy z Lasów Państwowych, miłośnicy przyrody, lokalne oddziały Wojsk Obrony Terytorialnej i mieszkańcy pobliskich miejscowości wspólnie toczą walkę z pożarem jednego ze światowych cudów natury”- powiedział Morawiecki. 

Zagrożone są siedziby ludzkie. Gaszenie pożarów utrudnia ciężki teren, strażacy niejednokrotnie muszą iść ze sprzętem na piechotę po kilka kilometrów. Jak w jednym miejscu pożar udaje się ugasić, ogniska zaraz wybuchają gdzie indziej. Sytuację pogarsza silny wiatr, który szybko rozprzestrzenia ogień.

Biebrzański Park Narodowy, który został tworzony 9 września 1993 roku, to największy park w Polsce. Ma powierzchnię 592,23 km², położony jest na terenach Kotliny Biebrzańskiej w województwie podlaskim. W niedzielę zauważono w nim pożar, spłonęło już około 3 tys. ha powierzchni. 

Do pomocy w walce z pożarem rząd wysyła śmigłowce gaśnicze Lasów Państwowych. Prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru jest zaprószenie ognia przez człowieka.

„Tak wygląda bezmyślność. Tak wygląda egoizm. Tak wygląda unicestwienie jednego z najcenniejszych przyrodniczo obszarów w Europie albo i na ziemi. Z każdym hektarem ginęły nowo narodzone łosie, sarny, jelenie i dziki. Tak ginęły jaja, pisklęta. Tak ginęły zwierzęta w obronie gniazd i młodych. Z każdym istnieniem, metrem, hektarem umierało moje serce” – napisała Agnieszka Zach, przewodniczka po BPN.

Sytuacja wciąż jest dynamiczna i bardzo trudna. 

Źródło: gazeta.pl, dorzeczy.pl, polsatnews.pl

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe